Opis
Prodaje se 15 semena(krupnije seme)
To je snažna biljka, visoka do 150cm. Listovi su joj dugi do 80 cm, na naličju dlakavi, bez bodljika. Ima veliku cvjetnu glavicu (8-15 cm) s mesnatim, sočnim cvjetištem, crjepasto je ovijena mesnatim ovojnim listovima i sočnom bazom. Ti su sočni dijelovi zapravo omiljeno povrće.
Karakteristike ukusa . Artičoka se smatra delikatesom jer ima prijatan ukus orašastih plodova.
Artičoka se koristi u farmakologiji i medicini jer ima sledeća farmakološka svojstva:
obnavlja jetru;
ima holeretski efekat;
ima diuretički efekat;
smanjuje nivo holesterola.
Čitava biljka,od korena preko stabljike, listova i cveta ima mnogobrojna lekovita svojstva.Artičoka potiče izlučivanje bubrega, suzbija crevne infekcije, poboljšava rad probavnih organa, a nekoliko je naučnih istraživanja dokazalo da i smanjuje količinu uree u krvi. Pošto je siromašna šećerima, artičoka je odlična namirnica za dijabetičare. Ima blagotvorno dejstvo na rad jetre i pomaže organizmu kod izbacivanja otrova iz tela, pogotovo nakon pogrešne ishrane ili preterivanja s alkoholom.
Bilo da su spremljene na pari, grilovane ili sotirane, artičoke predstavljaju jednu od najlepših poslastica.
Listovi i koren artičoke ne upotrebljavaju se. U svojstvu povrća koriste se jedino mladi, još neotvoreni pupoljci artičoke, odnosno njihov najnežniji deo. Cvetovi artičoke se beru još kao sasvim mladi, dok su još potpuno zatvoreni, a spoljni se zeleni listovi počinju tek malo odvajati.
Za klijanje semena optimalna je temperatura 15 – 25 °C,Za vegetativni rast temperatura 12 – 14 °C noću i 18 – 22°C danju.Na temperaturi od -10 °C biljka izmrzava.
Seme se seje plitko(utisnuti i tanko pokriti) krajem Februara početkom Marta u toplim lejama na temperaturi od 20-25 stepeni C,sa 2-3 listica se pikira na 5 cm.
Presaditi-April-Septembar,Razmak 25-30,ili direktna setva kada je zemljiste toplo(zaberbu naredne godine).