Opis
Prodaje se 15 veoma krupnih semena (organsko seme).
Bamija je jednogodišnja biljka. Sasvim mladi plodovi 3 – 6 dana nakon cvatnje i oplodnje koriste se kao povrce na razlicite nacine, a najviše kuvani ili dinstani. Bamija se može konzervirati sušenjem, zamrzavanjem, sterilizacijom i mariniranjem. U prehrambenoj industriji sasušena se koristi kao prirodni emulgator, a deluje i kao antioksidans.
Ova trajna biljka iz porodice sleza, raste do tri metra visine. Ima plod duguljastog rebrastog oblika koji je lako svarljiv, sočan, prijatog i pomalo oporog ukusa. Za ishranu se koriste samo mladi nedozreli plodovi, koji se prilikom kuvanja raspadaju oslobađajući mnoštvo sitnih semenki, izuzetno bogatih belančevinama i mastima.
Da bi mogle da se nađu na trpezi tokom cele godine mlade bamije se suše, nanizane na konac. Osim konzerviranja sušenjem, može i da se zamrzne, marinira ili samelje.
Bamija je bogata biljnim vlaknima, važnim za održavanje normalnog nivoa holesterola u krvi, dobrog varenja i stabilizacije nivoa šećera u krvi.
Sadrži i brojne minerale i vitamine, posebno iz grupe B, (najviše B1 i B2 i B6) važne za održavanje sigurne i zdrave trudnoće. Proizvodeći folate, sprečava pojavu urođenih mana i pomaže da plod raste i razvija se normalno.
Preko leta mogu da se beru sitni sasvim mladi plodovi i da se niže na konac kao ljuta paprika,zatim da se kaci i suši.Takvu bamiju možete da koristite preko citave zime u kuhinji sve do nove berbe.I u takvom susenom stanju veoma je ukusna
Prosečna visina joj je 100-120 cm. Plodovi su do 30 cm.
Pre setve korisno je seme namociti kroz 24 sata u toplu vodu (oko 30 °C), što ce omekšati semensku ljusku. Cvatnje pocinje 6 – 8 nedelja nakon setve, a ubrzo nakon toga i berba.
Seje se u proleće, kada prođe opasnost od prolećnih mrazeva(najbolje od maja do avgusta meseca) i to međuredno 60-100cm, u redu 20-30cm, na dubini od 2-3cm ,po 2-3 semena. Plodovi se beru ručno.
Recenzije
Još nema komentara.