Opis
Prodaje se 15 semena
Uzgoj belog patliždana isti je kao i uzgoj ljubičastog. Za najbolje prinose potrebno mu je puno sunca. Tokom cele vegetacije potrebno mu je vlažno zemljište, kako bi se sprečilo opadanje cvetova, zametanje i rast plodova.
Plod belog patlidžana je manji, a osim duguljastog, može imati i okrugli oblik,iako nežnijeg izgleda, beli patlidžan ima tvrdu koru u poređenju sa ljubičastim, pa je tako kod pripreme bolje odstraniti njegovu koru. Meso belog patlidžana je – belo, za razliku od ljubičastog, koji ima zelenkasto meso. Ovo povrće je odličan izvor vitamina K, C, A, B1, B3, B6 i B9 (folna kiselina). Bogato je i mineralima: kalijumom, kalcijumom, fosforom, bakrom i magnezijumom.
Beli patlidžan nema tako aromatičan i intenzivan, gorkast ukus kao ljubičasti. Njegovo meso je kompaktnije i nakon pripreme kremastije. Ipak, beli patlidžan ima i više semena.
Pre setve seme treba da se protlja sa peskom,(kako bi se ostetila semenjaca i bolje pila vodu,doprinosi brzem nicanju)
Za kasnu njivsku proizvodnju setva se obavlja prvih dana marta direktnom setvom semena (bez pikiranja) u tople leje.
Za ranu proizvodnju setva počinje polovinom februara.Seje se u dobro pođubrenu, usitnjenu i poravnatu leju, na dubinu od 1-2 cm. Seme se pokriva slojem mešavine humusa i peska, a onda zalije mlakom vodom .
Pri temperaturama od 20-25°C i vlažnosti 70-75%, seme niče za 8-10 dana, dok pri to od 13-14°C niče za 20-25 dana.kada nikne moze nesto niza temperatura 17-18°C.
Pikiranje rasada, bilo u džifi , hranljive kocke ili zemlju u polutoploj leji, obavlja se kada biljka dobije dva stalna lista, na rastojanja od 10 x 10 cm. Da bi se primanje lakše obavlio u pikirištu treba da bude toplo, od 23-25°C.
Nega rasada je uobičajena – održavanje optimalne toplote, provetravanje, zalivanje,Nedelju dana pre rasađivanja počinje kaljenje rasada u leji koja ostaje otvorena i noću, ako nema opasnosti od mrazeva.
Rasađivanje treba da se obavi kada su dnevne temperature od 18-21°C.
Proizvodnja rasada se podešava tako da u vreme rasađivanja biljke budu stare 60-65 dana. Rasađivanje se vrši tek polovinom maja meseca, kada dobro otopli,(18-21°C.) ručno ili sadilicom, na 75×25 cm, po jedna biljka,Rasađivanje u malim baštama obavlja se ručno, u iskopane i zalivene rupe, nagrtanjem mokre zemlje i blata na korenov sistem.
Nakon sadnje, biljke se dobro zaliju (1-1,5 l vode na svaku biljku) i ostave tako oko 20 dana jer proces ukorenjavanja teče vrlo sporo.