Opis
Prodaje se oko 100 semena.
Brokoli sve više preporucuje i koristi kao zdrava hrana. Zbog svoje energetske, hranljive i lekovite vrednosti, postao je neizbežan lek protiv bolesti koje nastaju usled savremenog nacina života i ishrane.Brokoli raste kao karfiol i najcešce je tamnozelene boje, u obliku cvasti sa mnogo buketica.Brokoli se u ishrani koristi sirov (kao salata…), kuvan (supa ili corba bez mesa ili sa mesom), ili kao zacin.
Samo jedan komadić ovog povrća, sadrži više vlakana nego kriška crnog hleba. Brokoli je takođe jedan od najboljih izvora vitamina A koji postoje u prirodi , zbog čega mu se kao i zbog ostalih vrednih sastojaka pripisuju antikancerogena svojstva.
Optimalna temperatura za brokoli između 15 i 18 °C. temperatura iznad 25 °C pogoduje rastresitim cvastima, tj. nisu zbijeni i kompaktni. Stres usled visokih temperatura kao i uz nedovoljnu količinu vode može izazvati žućenje cvetova i jednostavno propadanje. Da bi stigao za berbu potrebno je oko 100-120 dana. Zemljište;treba biti slabo kiselo do neutralno i dobro drenirano jer brokoli ne podnosi višak vode.
Što se tiče proizvodnje brokolija, preporuka je da se to radi rasadom,, pripremom rasada brokolija u kontejnerima, jer su mnogo bolji rezultati nego kad se seje direkno u zemlju..
Sejanje za rasad,Od marta-maja u zatvorenom na dubini 1 cm.Rasad brokolija se razvija približno oko 5 nedelja i nakon toga se sadi u zemlju. Razmak između redova se ostavlja da bude 70 cm, a u redu brokolija je razmak između biljaka od 40 do 50 cm.Prilikom sadnje biljku je potrebno dobro zalivati.
Za jesenje gajenje brokoli se rasađuje u julu, a za berbu će dospeti u oktobru i novembru.
Berba;Brokoli se bere kad dostigne određenu veličinu glavice, ali obavezno pre otvaranja cvetova. Vršni cvatovi mogu biti prečnika od 8-20 cm i mase 150-650 g. Nožem se reže cvet i deo vršne stabljike u dužini 15-20 cm. Nakon skidanja vršnih pupoljaka potrebno je 15-20 dana da bi se dovoljno razvili i bočni cvatovi. Bočni (sekundarni) cvatovi su manjeg prečnika, od 3-8 cm i manje mase. Za upotrebu u svežem stanju uglavnom se koriste vršni (primarni) cvatovi, dok bočni služe za preradu i konzerviranje.