Opis
Prodaje se 15 semena
Sitni cili zvani Kolibri(zbog svoje velicine ploda),Biljka niska 30-40 cm,veoma dekorativna,moze se gajiti u zatvorenom kao visegodisnja.Mali plodovi 3-4 cm,jarko crvene boje u punoj zrelosti,kao mladi svetlo-zelene i zute boje.Sitno ali dinamitno upravo vazi za ovu sortu cilija,stepen ljutine je iznad prosecnog,pored poprilicno ljutih plodova ima lepu aromu.Plodovi se mogu konzumirati u bilo kojoj fazi zrenja,a kao zreli mogu se susiti(kao na slici) i kao takvi koristiti kao dodatak u pripremi kuvanih,pecenih jela.
Uputstvo za setvu: Za rasad se seje od februara do aprila u zaštićenom prostoru, od prve polovine maja na otvorenom. Seme se seje retko i prekriva finim slojem zemlje od 0,2-0,5cm. Dobro se zalije i drži na temperaturi od 20-30ºC i održavati vlažnost. Sadnice se obično pojavljuju za 7-14 dana. Kad su dovoljno velike (kad otvore par pravih listova), rasadjuju se pojedinačno držeći ih pritom za listove ne za stabljike u posude prečnika 6- 7,5cm. Dalje se gaje na nešto nižoj temperaturi(22-25 ºC) od temperature klijanja. Pre sadnje na stalno mesto, na otvorenom sadnice postepeno privikavati na spoljne uslove. Kad prestane opasnost od kasnih mrazeva posaditi ih na otvoreno(maj), na sunčanom mestu i dobro propusnoj zemlji ili ih saditi u saksije. Razmak izmedju biljaka 20-30cm,medjuredni razmak 30-50cm.
Sadržaj ljutih materija u plodu jedne iste sorte mnogo varira u zavisnosti od starosti (zrelosti) i uslova uspevanja. Mladi plodovi su slabo ljuti, a sa zrenjem se kapsaicin postepeno nagomilava. Potpuno, botanički, zreli plodovi, u vreme kada je u njima zrelo i seme, su najljući. Gajenje na otvorenom daje ljuće plodove. Zalivati redovno pogotovo u fazi posle presađivanja i u fazi cvetanja i razvoja plodova, kada je osetljiva na nedostatak vlage.