Opis
Prodaje se 5000+(10gr) semena za oko 6 m²..(seme nije tretirano otrovnim preparatima)
Crvena detelina najpre se koristila kao lekovita biljka,i kao medonosa, a danas se gaji kao visoko cenjena krmna kultura.Stabljike narastu do 50 cm. Cvetovi su skupljeni u glavicu crvene boje. Plod je mahuna u kojoj se nalazi jedna semenka
Crvena detelina je po značaju druga višegodišnja krmna leguminoza, odmah iza lucerke. U narodu je poznata pod nazivom trogotka ili kravljača, što ukazuje da joj je eksploatacija 3 godine.
Može se gajiti u čistom usevu ili kao leguminozna komponenta u travno-detelinskim smešama,Daje veoma stabilnu krmu i u zemljištu ostavlja oko 100 kg/ha azota, što značajno popravlja strukturu zemljišta i zato je jako dobra predkultura za većinu ratarskih kultura.(takodje popravlja plodnost zemljista).
Crvena detelina je pored svega navedenog i dobra medonosa..
Lekovitost:
Može pomoći u sprečavanju nekih oblika raka i jos:
Crvena detelina najviše pomaže ženama koje imaju problem sa hormonskim disbalansom u menopauzi
Crvena detelina se koristi kod valunga (naleta vrućine) u menopauzi, PMS-a.
Odlična je za poboljšanje zdravlja dojki.
Njeno dejstvo se pokazalo veoma uspešno kod čišćenja i rada jetre, kao i za snižavanje holesterola.
Odlično pospešuje produkcije urina , u prevenciji osteoporoze, i ograničavanje razvitka benigne hiperplazije (uvećanja) prostate.
Kod teškog kašlja,bronhijalne astme,lošeg varenja, odlično je piti čaj od ove biljke.
Koristi se i kao sredstvo za pročišćavanje krvi i smanjuje verovatnoću od nastanka krvnih ugrušaka i arterijskih plakova.
Ima izraženo sedativno dejstvo (umirujuće).
Naročito se preporučuje ženama koje imaju neki od ginekoloških karcinoma a posebno karcinom endometrijuma.
Može se koristiti i kao dezinfekciono sredstvo za spoljašnju upotrebu. Dakle, ova biljka namenjena je ne samo ženama, nego je mogu koristiti i muškarci.
Tehnologija gajenja crvene deteline je slična kao kod lucerke. Razlika je što podnosi kiselija zemljišta, pH do 4,5. Dobro podnosi zasenu pa se može usejavati u useve strnih žita u proleće.
Seje se u prorlece (kraj marta do kraja aprila) i jesen (kraj avgusta do polovine septembra) na dubini 1-1.5 cm. Setva se obavlja ručno ili sejalicama na razmak od oko 12 – 14 cm pa se potom obavlja drljanje laganim drljačama kako bi se seme pokrilo i nakon toga izvodi se valjanje.