Opis
Prodaje se oko 100+ semena(sitno seme)
Estragon (lat. Artemisia dracunculus) je dosta izdržljiva višegodišnja zeljasta biljka iz porodice glavočika, u koju pored ostalih spadaju i articoka i hrizantema. Najčešće se uzgaja zbog svog aromatičnog lišća koje može imati razne namene kao što su začini(lekovita biljka), proizvodnja senfa i za aromatizaciju ulja.Bisina biljke 1-1.5m poseduje vrlo snažan i razgranat korenov sistem,Uspravne je razgranate stabljike i zelenih uskih listova,Estragon cveta u junu..
Estragon je među omiljenim začinima, ali ima i pozitivnog uticaja na zdravlje. Zahvaljujući svojim eteričnim uljima, posepešuje varenje. Koristi se za lečenje slabog apetita, problema sa crevima i želucem, menstrualnim bolovima, zuboboljom i poremećajem spavanja.Pridonosi i zdravlju celokupnog kartiovaskularnog sistema, jer njegovi aktivni sastojci sprečavaju pojavu embolije i tromboze unutar krvnog sistema.Kao začin, koriste se sveži listovi i grančice estragona.
Mlade listove i grančice moguće je sačuvati u plastičnoj kesici, u frižideru, 4 do 5 dana.
U našim se područjima estragon može brati dva puta. Prva berba se obavlja krajem juna ili eventualno početkom jula, odnosno pre cvetanja. Druga berba se obavlja krajem septembra. Ukoliko uzgajate manju količinu estragona, listove možete sakupljati tokom toplih meseci, sve do jeseni.
Sejanje u saksiji;Estragon treba zasaditi u manje saksije koje su ispunjene plodnom zemljom,Saksije treba čuvati na sobnoj temperaturi, na mestu sa malo svetlosti, zaštićene od direktnog sunca. Zalivanje mora biti redovno i u umerenoj količini(da se osusi zemlja).Klija 10 do 14 dana,Tada treba izneti na otvoreno, gde će estragon dobijati dovoljno sunčeve svetlosti. Treba početi sa presađivanjem sadnica na jednu stabljiku kada dostignu visinu od nekih 6cm, a možete ga brati kada poraste od 30 do 90 cm.
U aprilu se priprema proizvodnja sadnica tako što se seme seje u zatvorenom prostoru. Najčešće se u saksije ispunjene vlažnim kompostom dodaje 4 do 6 semenki. Nakon setve, seme se lagano prekrije i čuva na sobnoj temperaturi, na slabo osvetljenom mestu.
Kada je seme niklo i biljke dostigle visinu od nekoliko centimetara, treba ih razdvojiti tako da se one najjače i najzdravije prebace u posebne saksije. Kada temperatura dovoljno poraste, sadnice se mogu zasaditi na otvorenom na razmak 45x25cm.Kada se dobro ukoreni moze da prezimi cak na -30 stepeni.