Opis
Prodaje se 30 krupnija semena.
Gujina trava,Sikavica (Silybum Marianum) je krupna, snažna impozantna dvogodišnja zeljasta biljka, visoka do 150 cm, koja lici na šaren bujan čkalj. Listovi su tigrasto prošarani belim prugama. Cvetovi i listovi su bodljikavi. Cvasti su krupne i crvene. Stanište: Cveta celog leta, u drugoj godini..
Lekoviti deo biljke: Upotrebljava se zreo plod, redje list (Silybi fructus et folium). Glavni lekoviti sastojci su tiramin i histamin. U plodu ima 0,1% etarskog ulja, malo tanina, flavonoida, masnog ulja, belancevine, raznih šecera i drugih ugljenih hidrata i smole. Zahvaljujuci prisustvu tiramina, plod badelja povecava krvni pritisak. Daje se protiv astme, senske groznice, glavobolje i koprivnjace. Upotrebljava se i kao gorko sredstvo za jacanje, osobito posle teških operacija i bolesti. Lekovito delovanje: Silimarin deluje protiv brojnih otrova jetre (kao antagonist). Menja spoljnu građu jetrenih (hepatocita), tako da u nju više ne prodiru otrovi.Aktivira enzime koji u jetri razgrađuje strane materije, podstiče obnovu ćelija nakon oštečenja, delimično utiče i na modulaciju imuniteta . Povoljno utiče na oštećenja jetre npr.masne jetre, ciroze jetre. U narodu se upotrebljava za ublažavanje napada žuci, protiv šecerne bolesti, zatvora, za lecenje hemoroida i dr. Pripremaju se cajevi protiv niskog pritiska, za jacanje, bolji apetit, protiv morske bolesti, smetnje u žuci (kamen, bolovi) i protiv šecerne bolesti. Čaj je aromatičan i može se konzumirati svakodnevno.
Biljka je izuzetno medonosna i privlači pčele.
Setva: U zatvorenom prostoru od Februara do Marta na temperaturi preko 18°C, seme sejati u posudama 0.5- 1cm dubine- posuti laganim supstratom. Zalivati umereno koliko da ima vlažnost za klijanje. Biljke preasadjivati na otvorenom kada prodje opasnost od mraza. Klija za 2-3 nedelje. Na otvorenom sejati kada prodje opasnost od mraza.