Opis
Prodaje se 70-100 srednje krupnija semena.
Pljosnato okrugli luk, HOLANDSKI žuto smeđe boje s belim, blago ljutim mesom. Crni luk (allium cepa) poznat je kao hrana, začin, ali i kao lek još od davnina.
Crni luk je zeljasta biljka sa lukovicom (korenom) u zemlji i stabljikom (sa šupljim zelenkastim listovima) visine do 1 metra. U našim krajevima je dostupan za ishranu tokom cele godine.
Ispitivanjima je ustanovljeno da crni luk sadrži dosta lekovitih-aktivnih materija, a da ih najviše ima u lukovici, mada se u ishrani koriste cvet, stabljika i listovi.
Crni luk povoljno deluje na kožu, organe za disanje, nerve, stomak, creva, krvne sudove i imuni sistem.
Priprema: Izaberite otvoreno, sunčano mesto sa dobrom drenažom, koje je poželjno iskopano i đubreno prethodne jeseni. Ne sadite i ne sejte na sveže stajnjaku. Kreč ako je tlo kiselo. Izbegavajte sadnju na području gde je prethodni usev bio iz porodice luka. Nanesite opšte đubrivo ako je potrebno i zgrabljajte površinu kada je tlo prilično suvo. Pregazite površinu, a zatim ponovo grabuljite da biste dobili finu, ujednačenu površinu.
Vreme: Sejati u kasnu zimu do proleća. januara do aprila. Šalotka uzgojena u semenu tretira se kao luk i može se ili direktno zasejati u zemlju ili zasejati u modularne tacne i presaditi. U hladnim područjima i za rane useve sejte rano u propagator ili pod staklom u periodu od januara do februara, ili sejte direktno od marta do aprila kada se zemljište zagreje. Očvrstite i presadite na otvorenom šest nedelja kasnije.
Setva: Sejte veoma tanko u bušilice dubine 1,2 cm (½ in), ostavljajući oko 25 do 30 cm (10 do 12 in) između redova. Zalijte vrlo nežno ako je zemlja suva i prekrijte zemljom. Kada je dovoljno velika za rukovanje, proredite usev na 8 do 10 cm jedan od drugog. I ponovo zasadite prorede. Koreni moraju pasti vertikalno u rupu za sadnju, a osnova lukovice treba da bude oko 1 cm (½ in) ispod površine. Čvrsto posadite.
Gajenje: Kada se korenje uhvati, vrhove lukovica treba držati malo iznad zemlje. Ako su nisko u zemlji, povucite malo zemlje koja okružuje lukovice.
Pošto je otporan prema niskim temperaturama, niče i na 3 do 5 °C, ali je optimalna temperatura za klijanje 15 °C. Ona se može postići pomoću stajnjaka koji svojom razgradnjom oslobađa toplotu. Luk inače sporo niče, i traži često zalivanje.