Opis
Prodaje se 40 krupnija semena.
Komorac aromanticna medonosna biljka,Glavica se formira iznad površine tla i prepoznaje se po svetloj boji. Bere se pre cvetanja. Odlična je namirnica za pripremu salata, čorbi. Glavica može da se bari, dinsta, pohuje, da se prave likeri i druga pića.
Listovi komorača su veoma slični listovima mirođije, a mogu da se koriste kao začin u varivima, salatama, umacima. Cela biljka je aromatična, po ukusu slična sladiću, a mirisom podseća na anis.
Lekovitost..
Sadrži eterično ulje sa terpenom, anetolom, fenhonom, belačevinaste supstance, šećer, sadrži flavonoide i kumarine.
Upotrebljava se za ublažavanje problema digestivnog trakta, zatvora, grčeva, želudačne kiseline, nadutosti, dok seme komorača može da utiče i na rastvaranje kamena u bubregu.
Komorač se gaji na sličan način kao šargarepa ili peršun.
Ako ga posejemo u rano proleće, procvetaće u toku iste godine.
Odgovaraju mu plodna, rahla zemljišta, pođubrena organskim đubrivima. Dobro podnosi zimu. Za njegovo uzgajanje je veoma važna dobra snabdevenost vodom. U nedostatku vode brzo formira cvetonosno stablo i cveta.
Tokom leta najvažnija je mera zalivanje. Uz međurednu obradu može se i malo nagrnuti, što će pospešiti izbeljivanje glavice.
Minimalna temperatura za klijanje iznosi 2 – 5 °C, a optimalna 20 °C. U povoljnim uslovima od setve do nicanja prođe 8 – 10 dana. Za vegetativni rast optimalne su temperature 16 – 18 °C, a biljka može podneti niske temperature do – 4 °C.
Zbog sadržaja eteričnih ulja, seme komorača veoma sporo klija. Da bismo ubrzali klijanje, potrebno je seme potopiti u vodi na sobnoj temperaturi, na dva dana(vodu menjati par puta).Nakon potapanja seme osusiti i sejati.
Vreme setve..
Može se sejati direktno ili odgajiti iz rasada (14 – 16 stepeni). Gajenje iz rasada ima prednost jer seme komorača obično nema visoku klijavost i nejednako niče.Za rasad seje se na dubini 1 cm, krajem februara u posude retko( nakon nicanja,iz posuda se biljcice sa dosta zemlje oko korena pikiraju u pojedinacne case ili kontejnere) ili u rasadne case po 2-3 sem,Savetuje se prekrivanje posuda,casa providnom filijom,do nicanja. Za proizvodnju rasada treba 30 – 40 dana ,biljke sa 4 – 5 listova presađuju se na razmak 50-60 x 20 cm.Sadi se krajem marta do sredine aprila (pre rasađivanja lišće se skraćuje).Direktna setva semena se obavlja od kraja marta do juna, Kada biljka naraste oko 15 cm,vrši se proređivanje na 15 – 20 cm razmaka biljke od biljke, jer se u pregustom usevu često se razviju pljosnate umesto okrugle lukovice (glavice).