Opis
Prodaje se 20-30 semena.
Ova biljka ima veliki i prelep plod jarko ljubicaste boje. Veoma je ukusan i sirov kao sto je i kada se skuva na pari, a mozete ga sluziti i sa umacima.
Karfiol je povrće kome se zaista poklanja dosta pažnje. On priprada porodici kupusa i svrstava se u jednu od najlekovitijih biljki. Mnoga istraživanja dokazala su da je odličan u borbi protiv karcinoma dojke, debelog creva, pluća, jajnika i bešike, piše Cajeviza.com.Pristize za oko 110-130 dana.
Ovu moć daju mu antioksidanti, kojima se karfiol može pohvaliti u velikom broju u svom sastavu.
Pored antioksidanata karfiol je veoma bogat i vitaminom C i upravo ova dva sastava ukombinaciji sprečavaju pojavu raka.
Karfiol potiče iz Male Azije i Mediterana i koristi se već hiljadama godina u ishrani. Danas se gaji svuda širom sveta jer spada u grupu najkvalitetnijeg i najzdravijeg povrća.
Karfiol veoma dobro uspeva u uslovima umerene temperature koja se kreće od 13 do 20ºC sa dovoljnm količinom vlage u zemljištu i vazduhu. Kod visokih temperatura iznad 28 ºC, glavice karfiola gube na kvalitetu(sitnije,neugledne).
Uputstvo za setvu: Za proizvodnju rasada seje se na dubini 1-2 cm od februara -marta u zasticenom prostoru(za ranu proizvodnju).Rasadjivanje sadnica obavlja se 25 april-15 maj na razmak 50 x 50 cm. Rasad je spreman za rasađivanje kada biljka postigne visinu stabla od 15-20 cm i kada formira od 3-4 para listova.
Za kasnu proizvodnju setva semena se obavlja u hladne leje na otvorenom polju. To je period između 10. i 20 maja, jer rasad stiže za 40-45 dana, što omogućuje berbu pre pojave mrazeva.
- Berba ranog karfiola obavlja se kada ruže imaju prečnik 10-15 cm. Bere se po suvom vremenu odsecanjem ruže sa ili bez nekoliko listova rozete.
Karfiol se može čuvati tri do četiri nedelje na temperaturi od 0 do -1°C i 0,5% relativne vlažnosti vazduha.