Opis
Prodaje se oko 50-100 semena
Jednogodisnja biljka,visine 40-60 cm,susena biljka koristi se kao caj ili zacin,Stabiljka je cetvorougaona, razgranata, siva, dlakava. Listovi su vise dlakavi, do tri centimetra dugi , imaju kratku drsku ravnih ivica. Na vrhovima lisnatih grancica nalaze se cvasti sastavljene od sitnih, belicastih ili ruzicastih cvetica koji su na osnovi cetvorougaoni. Ima poseban i prijatan miris, a ukus je aromantican, topao i nagorak. Mazuran je poreklom iz zemalja zapadnog Mediterana.
Majoran je aromatična lekovita biljka koja se u medicini koristi prvenstveno za poboljšanje varenja i umanjivanje menstrualnih problema. Važan je sastojak mediteranske kuhinje i jedan od omiljenih začina koji idu u supe, salate, i jela od mesa. Sličan je origanu, ali ima nešto blaži ukus. Koristi se i osušen, i u svežem stanju.
Caj od mazurana moze da regulise stomacne probleme .Macerirani vrhovi biljke sluze za trljanje bolnih mesta protiv glavoboje.Protiv nesanice se preporucuje stavljanje sveziv listova.Ulje ima antisepticko dejstvo, umereni je tonik i digestiv i smiruje nerve.
NE PREPORUCUJE SE TRUDNICAMA I OSOBAMA SA DIABETISOM..
Setva..Majoran se razmnozava iskljucivo semenom. Uspesnose gaji direktnom setvom ali je uspesnije iz rasada. Najzastupljeniji nacin razmnozavanja majorana je proizvodnja rasada u toplim lejama, s kojom se pocinje krajem februara do marta na dubini 0.5 cm meduredni razmak iznosi 6 – 7 cm. Obicno seme nice za 10 do 12 dana.Sadnja rasada obavlja se kada biljke dostignu 6-8 cm, april-maj ,međuredni razmak od 50 cm, a razmak u redu 20 – 25 cm,Važno je odmah nakon sadnje zaliti zasad,budući da je majoran osetljiv na nedostatak vlage, naročito u fazama rasta. Sadnju rasada i semena na otvoreno, je potrebno obavljati u proleće kada više nema opasnosti od prolećnih mrazeva (maj ,dubina 0.5-1 cm,razmak 50×25 cm)