Opis
Prodaje se 100+ semena..
Mrkva Santenay je srednje rana sorta mrkve .Koren je tamno narandzaste boje ,konusnog oblika ,zatupljen na vrhu,prosecne duzine 14-18 cm.Veoma prinosna sorta ,pogodna za industrisku i svezu potrosnju,Duzina vegetacije 80-90 dana nakon nicanja..
Šargarepa je dvogodišnja zeljasta povrtarska biljka iz porodice štitarki (Apiaceae). Kao korenasto povrće cenjena je posebno zbog vitaminskih i mineralnih sastojaka. Karakterističan je sadržaj suve materije od 12-17 % u kojoj preovlađuju ugljeni hidrati. Mrkva sadrži provitamin A (karotin) koji iznosi 5.4-19.8 mg/100g. Najviše ga ima u sorti narandžastog korena. Pored toga u korenu mrkve nalaze se i drugi vitamini, B1, B2, B6, C, D, E i K.
Ima skromnije zahteve prema toploti,a zahteva pripremljeno dobro rastresito i plodno tlo (obozava peskovito),ako postoje grumenovi,grudve dolazi do deformacije plodova. Seme može proklijati i niknuti već pri temperaturi od 3-5 °C, ali u takvim uslovima period nicanja dugo traje. Mlade biljčice nakon nicanja relativno su otporne na niske temperature i podnose mrazeve do -5 °C bez oštećenja, a u tehnološkoj zrelosti koren mrkve podnosi temperature do -3 °C.
Optimalne temperature tokom vegetacije mrkve su oko 18 °C. Kod dnevnih temperatura viših od 30 °C i jako toplih letnjih noći, razvoj korena je usporen(ostaje tanak i kratak sa dosta grubih celuloznih vlakana).
Iako ima dobro razvijen koren koji biljku može snabdevati vodom iz dubljih slojeva zemljišta, za sigurnu proizvodnju tokom sušnih perioda potrebno je navodnjavati(narocito period tokom nicanja do razvijenih 5-6 listova, kao i u vreme intenzivnog debljanja korena).
Klijanje semena šargarepe počinje 10. dana nakon sejanja.
Za setvu semena šargarepe potrebno je (savetuju se uzdignute gredice) napraviti brazde u zemljištu do dubine od 5 cm zatim sejati u zemlji(nakon nicanja potrebno je proredjivanje,ako se dobro uzile,dobro podnose presadjivanje)..Setva se obavlja u redove ili dvostruke trake, a razmak između redova je od 20-25 cm i dubine 1-2 cm, a razmaci u redu su 3-5 cm. Pri setvi u dvostruke trake razmak izmedu traka je 75 cm, a u traci 5-6 cm.
Setva se vrši u proleće ili jesen, u zavisnosti od preferencija baštovana. Zimska setva se vrši od sredine oktobra do početka novembra(savetuje se naklijavanje), u vreme kada će temperatura vazduha biti + 5 ° C, ali ne niža od 0 ° C (za prezimljavanje zagrnuti zemljom koren,eventualno prekriti agro platnom). Prolećna setva semena se obavlja pocetkom marta do juna (zavisno od sorte i klimatskih uslova).
Rana setva pozitivno utice na prinos…
U proljeće se mrkva sadi u vrijeme kada će temperatura zraka biti stabilno visoka od + 15 ° C tijekom dana i + 8 ° C noću, jer ako semenke leže u hladnom tlu, mogu klijati vrlo dugo.
Najbolje vreme za vadjenje mrkve je kada pocnu zuteti vrhovi listova,narocito oni nizi listovi (tada je najbogatija secerima i beta karotenom,pri cemu je i najukusniji).Korenje se oslobađa od lišća, čisti od zemlje i čuva se u hladnim prostorijama na oko 1 °C.