Opis
Prodaje se 50 krupnija semena
Biljka: srednje bujna sa uspravnim listovima, srednje rana sorta
Koren: okruglog oblika, intenzivno crvene boje
Sazrevanje: tehnološka zrelost za 55-65 dana po nicanju
Namena: 45 dana nakon nicanja može se koristiti kao baby beet, pogodna je za svežu potrošnju i industrijsku preradu.
Zahvaljujući svom hemijskom sastavu, cvekla je u stanju da snizi krvni pritisak i smanji rizik od moždanog i srčanog oboljenja.
Za brzo nisanje preporučuje se da se seme cvekle potopi u vodu na temperaturu 22-23°C u period od dva dana a potom se suši i seje.
Cvekla se odlikuje najvećim zahtevima u pogledu intenziteta svetlosti među svim korenastim povrćem.Svetlost utiče na prinos, a takođe i na kvalitet korena cvekle.
Seme cvekle počinje da klija na temperaturi 5°C a na temperature od 10°C niče za 10 dana. Mlade biljke podnose temperature od -3°C do -4°C dok odrasle biljke mogu podneti temperature -2°C do -4°C. Optimalna temperature za rast je 15°C do 23°C a maksimalne dnevne temperature nebi valjalo da prelaze 30°C a ni minilane od 10°C takođe nisu pogodne za normalan rast i razvoj.
U osnovi, cvekla se proizvodi direktnom setvom iz semena. Ovaj način setve vrši se od polovine marta do kraja maja i to u nekoliko navrata. Predstavlja rani(za letnju potrosnju) način sadnje, dok ukoliko želimo da uzgajamo cveklu za jesen i zimu onda se preporučuje setva u junu. Setva se sprovodi na međurednom razmaku od 40-50 cm, na dubini 2-3 cm,najbolje je da se cvekla razvija na razmaku u redu na 8-10 cm.
Cvekla se već posle 45-75 dana od nicanja može ubirati kao mlada s ukusnim korenom. Sejana u proleće može ostati na polju do kraja vegetacije (do sredine oktobra).
Povoljniji uslovi za čuvanje, vlažnost vazduha 96 – 100 %, a temperatura blizu 0 °C. Ona se može uspešno čuvati 3 – 5 meseci, ali isto tako i do 8 meseci, ako je skladište hladno i raspolaže sistemom za ventilaciju.