Opis
Prodaje se 40-50 semena..
Srednje kasna sorta, ima srednje bujnu, poluuspravnu lisnu rozetu, visine do 20 cm.Koren je cilindričan, dužine 18-23 cm, belokrem boje, prečnika oko 4 cm.Koristi se za potrošnju u svežem stanju i za industrijsku preradu.
Koren peršuna sadrži sluz i esencijalna ulja, dok su u listu prisutne manje količine ovih ulja. Malo je poznato da je list peršuna, pored toga što je dobar izvor vitamina A, izuzetno bogat vitaminom C i da s lakoćom nadmašuje uobičajenu predstavu da je vitamin C =LIMUN,,Medju ostalim sastojcima, koje nipošto ne treba zanemariti, su: obilje gvožda, kalcijuma, kalijuma i vitamina B (B1, B2, B3).
Setva…
Pre setve seme treba potopiti u vodu da nabubri.
Setva na otvorenom polju: od 1. marta do 15. maja, na rastojanje 20-30 x 3-5 cm, uz proređivanje u redu na 8-10 cm.Pose setve zemlju valja lagano povaljati ,valjkom,daskom..
Peršun se u kontinentalnom delu može sejati od marta pa do kraja aprila. Na mediteranu je setva moguća već u februaru. Ako posejete peršun u avgustu moći ćete ga brati već u martu i aprilu iduće godine. Imajte na umu da ga treba brati pre nego se razvije cvetna stabljika.
Mlade biljke su otporne na niske temperature, ne izmrzavaju sve dok ona ne padne do minus 10 stepeni. Međutim, tehnološki zreo koren je nešto osetljiviji, ali se vadi(ako se najavljuju jaci mrazevi) kada i šargarepa i paštrnak i čuva u istim uslovima.
Peršun dobro podnosi zimu, te lako može da prezimi u južnim područjima. Seme peršuna niče na 2-3°C. Za optimalni rast peršunu je potrebna temperatura od 20°C. Mlade biljke stradaju na -9°C, a koren na -2 do -10°C.