Opis
Artikal se salje iskljucivo nakon uplate(razlog je lose iskustvo sa nepreuzimanjem paketa,biljaka,rasada i sl)
Prodaje se 1 plod (10-15 cm),Plod do sadnje cuvati na oko 5-10 stepeni (uviti u staroj novini).
Od 1 biljke i do 100-120 kg.
Čajota, poznata i kao meksički krastavac,je rod tikvice,egzotično povrće koje potiče iz Srednje i Južne Amerike.Visegodisnja je biljka ali se kod nas uzgaja kao jednogodisnja(nadzemni deo strada,ali koren moze preziveti ako ne smrzne).Mladi plod oblikom i teksturom podseca na krastavac moze biti tezine od 150-200-400-600gr,ima blagi ukus i ukusom podseca na tikvicu.Jedna biljka meksičkog krastavca donosi oko 100 plodova, odnosno prinos od oko 20 kilograma.Plodove mozemo koristiti kao sveze ili kao pecene,dinstane,kuvane,punjene i sl (koristi mlad se kao i tikvica) .Prednost ove sorte je sto se moze dugo,dugo cuvati i koristiti tokom cele zime,cuva se na hladnom mestu(u toplom moze suvise rano klijati),ali ne i ispod nule(izmrznuce).Ako tokom cuvanja plod pusti klicu(nista strasno) cuvajte ga tako do sadnje(ali pazite da ne slomite klicu iz korena).Biljci je potreban oslonac za penjanje,vreza bilke narastaju 3-4 pa i 10 m.
Velika prednost jeste da meksički krastavac nema mnogo prirodnih neprijatelja, odnosno štetočina (osim lisnih vasi).
Takođe, u ishrani se osim ploda(koristi se kao i tikvice) koriste i koren, listovi i mladi izdanci ove biljke. Listovi meksičkog krastavca se pripremaju slično kao spanać, a mladi izdanci se koriste kao špargla.
Navodi se,da je ova biljka lek za 1001 bolest
Poznat je i čaj od listova meksičkog krastavca, koji ima odlična diuretička svojstva i pomaže u lečenju hipertenzije, arteroskleroze i kamena u bubregu. Meksički krastavac se smatra najboljim prirodnim lekom za sve ljude koji pate od bubrežnih i želudačnih bolesti.
Lišće meksičkog krastavca je poznato i po tome što ima antiupalna svojstva i što blagotvorno deluje na srce, krvne sudove i na ceo kardiovaskularni sistem. Koren meksičkog krastavca je nalik krompiru i ostalom korenastom povrću, pa se na taj način i koristi.
Bogata je hranljivim materija poput vitamina C, vlakana i antioksidansa, a cenjen je zbog svoje niske kalorijske i visoke nutritivne vrednosti.Sve navedeno gore je samo delic lekovitosti ove biljke.
Pored svega navedenog Meksicki krastavac se koristi i kao stocna hrana.
Preporučuje da se 6-8 nedelja nakon sadnje meksički krastavac prekriva tamnom folijom, ili čak kartonom, u periodu od 16h do 20h uveče. Naime, na taj način će se ubrzati cvetanje i formiranje plodova. Ovo je potrebno raditi sve dok biljka ne procveta.
Odaberite sunčano mesto sa dobro dreniranim zemljištem. Čajota voli toplotu i sunce, pa je važno osigurati mu dovoljno sunčevog svetla za rast.
Sadnja,(Sadi se celi plod).Sadnju cajote mozete zapoceti ranije u zatvorenom u vecim saksijama,posudama, oko 2 nedelje pre sadnje na otvorenom.Direktnu sadnju na otvorenom obavljate nakon mrazeva u maju mesecu,na udaljenosti plod od ploda 2 -3 m.Sadi se celi plod vertikalno polozen ili zadnjim delom ploda za gore,ne bas uspravno(klijali deo za gore,),ne prekrivati zemljom potpuno,vec je najbolje da deo ploda oko 2 cm bude iznad zemlje,i dobro zaliti (nikako,ne preterivati sa zalivanjem)..
Ako zelite mozete nesto ranije u vecoj posudi,saksiji posaditi plod,a od maja meseca(nakon mrazeva),postaviti(rasaditi sa zemljom) na stalnu poziciju.