Opis
Prodaje se 50+ semena.
Rotkva je dvogodišnja biljka. U prvoj godini u zemlji razvija krtolu, a na vrhu rozetu izduženog, dlakavog lišća. Krtole su joj okruglog, valjkastog ili konusnog oblika, bele boje. Unutrašnjost ploda je bela, a meso sočno i jedro. Ovo povrće, zahvaljujući mirisu i ukusu, podstiče apetit i pojačava lučenje želudačnog soka i odlično je za izlučivanje sluzi iz organa za disanje.
Rotkva u svom plodu sadrži dosta vitamina C, kalijuma, gvožđa i fosfora i dosta sluznih materija koje sadrže gorčinu i daju joj ljut ukus.
Bela rotkva možda nije toliko zastupljena u našoj ishrani, iako ima brojna pozitivna i lekovita svojstva. Pojačava imunitet,podstiču apetit,vrsi detoksikaciju tela. Inače, rotkva se najčešće jede sveža, narendana kao salata ili u kombinaciji sa šargarepom, kiselim krastavcima, jabukama, maslinama, jajima, maslinovim uljem ili svežim sirom.
Rani plodovi beru se 50-60 dana nakon sejanja.Jesenja rotkva najčešće se skladišti u podrumima i trapovima, gde može da se čuva i do 6 meseci, ali može da ostane i ispod snega, jer podnosi niske temperature.
Klijanje rotkve moguće je već pri temperaturama od 1 do 2 stepeni. Najbolja temperatura za rast rotkve je od 15 do 20 stepeni, a pri temperaturi od 20 stepeni nići će već za par dana dana.
Budite oprezni jer rotkva ne voli velike vrućine. U tom slučaju razviće grubu krtolu niskog kvaliteta i lošeg ukusa.
Najčešće se gaji direktnom setvom(ali moze i iz rasada),krajem Aprila i juna obavlja se setva letnje i jesenje sorte rotkve, koje se vade od početka avgusta pa sve do oktobra. Setva zimskih sorti obavlja se od juna do avgusta. Ako su letnje temperature jako visoke, treba pričekati sa sadnjom sve do sredine avgusta.
Seje se na otvorenom kada se temperatura ustali iznad 12 ºC, što u kontinentalnom području bude u drugoj polovini aprila. Seje se na gredice uz razmak 25 x 20 cm, odnosno 20 semena po m2, na dubini 2-3 cm..