Opis
Prodaje se 200+ semena(sitno seme).
Kantarijon(bogorodičina trava) Stabljika kantariona je čvrsta i može porasti i više od 100 cm. Listovi su jajasti, izduženi i dugi 3 do 4 cm. Žlezde na listovima izgledaju kao sitne tačke i, gledajući prema osvetljenju, izgledaju kao perforacije. Prema tome je biljka i dobila latinsko ime – perforatum. Koren je razgranat,cvetovi su žuti, veličine 2 do 3 cm. Cvetanje traje od jula do avgusta. Plod je čaura u kojoj su smeštene tvrde smeđe semenke. Semenke sazrevaju u avgustu i septembru.
Lekovitost
Kantarione se na prvom mestu koristi kao nega i zaštita kože u kozmetici i medicini,zračenja i sunčanja, prištevi, akne, čirevi, opekotine. Zatim je korisna upotreba kod rana koje krvare, povreda mišića, hematoma, otoka kod udaraca, uganuća i iščašenja, mnogobrojnih reumatskih oboljenja (zapaljenjski reumatizam, degenerativni reumatizam – artroze , kukova, kolena, ramena, metabolički reumatizam, giht, bolnih sindroma ramena i krsta-lumbago). Od davnina se koristi u slučajevima psihičkih oboljenja, budući da deluje antidepresivno i umirujuće, što je i naučno dokazano…
Setva..Kantarion se može razmnožavati generativno semenom ili vegetativno(deljenjem reznica),Razmnožavanje semenom putem direktne setve na zemljište ili proizvodnjom rasada.Proizvodnja rasada započinje setvom u leje u julu. Preko leta mlade biljke u lejama potrebno je zalivati. Sadnja mladih biljaka se preporučuje u jesen, kako bi se do proleće dobro ukorenile.Međuredni bi razmak trebao iznositi 50 do 70 cm, a među biljkama u redu 30 do 40 cm.Direktna se setva semena u zemljište obavlja krajem jeseni ili u rano proleće,međuredni razmak je 50 do 70 cm,dubina setve 0.5 cm.