Opis
Prodaje se oko 50+ semena.
Prokelj je povrće iz porodice kupusnjača.Izgledom podseća na minijaturne glavice kupusa. Siromašan je kalorijama a izuzetno hranljiv..
Visina biljke je oko 80 cm sa spiralno raspoređenim listovima.U pazusima listova razvijaju se male glavice (pupoljci),prečnika 3-5 cm.Pod uticajem niskih temperatura ukusnost za jelo mu se povećava.Ovo povrće je bez preuveličavanja jedno od najzdravijih na svijetu imaju antikancerogena svojstva, podižu imunitet i što je za njih osobito značajno, pune su folne kiseline. A to je itekako važno za sve buduće majke i one koje to žele postati.Kelj je odličan izvor vitamina A, B, C, E i K, a sadrži i brojne minerale: kalij, mangan, gvozdje, magnezij, bakar, kalcij. Tu su i omega-3 masne kiseline, bjelančevine, vlakna…
Srednje kasna sorta, uniformnih plodova srednje veličine. Proizvodi se iz rasada krajem proleća i početkom leta. Dužina vegetacije je 90-100 dana nakon nicanja semena.
Gaji se najčešće iz rasada, mada može da se proizvede i direktnom setvom iz semena. Pri proizvodnji iz rasada može da se seje u martu ili aprilu u različitim vrstama zaštićenog prostora da bi se rasadio u aprilu ili maju za letnju, odnosno jesenju potrošnju. Međutim, u našim uslovima za zimsku proizvodnju najbolje je ako se setva obavlja krajem maja, a rasađivanje krajem juna ili početkom jula ,Dubina setve 1-1.5 cm.Rasad se sadi na razmak redova 70-100, a u redu oko 50 cm između biljaka.
Seme se seje u otvoreno tlo početkom ili sredinom aprila. U gredici na razmaku od oko 50 cm, formiraju se brazde dubine 3 – 4 cm, koje se moraju dobro politi.
Mladu biljku treba zagrnuti zemljom kako bi bila otporna na nalete vetra.
Bere se u više navrata i to odozdo prema gore jer tako i sazreva. S berbom se počinje krajem novembra, a berba traje kroz ceo decembar i januar. Može se brati i pod snegom jer bez oštećenja podnosi temperaturu i do -10 °C,a podnosi i kratkotrajne mrazeve od -15 do -20°C, bez značajnog oštećenja.. Pri niskim temperaturama biljka sama štiti pupoljke od izmrzavanja spuštanjem listova. Smrznute pupoljke ne treba brati(ostaviti da se odmrznu)..