Opis
Prodaje se oko 200+ semena(sitno seme),.
Mak je jednogodišnja biljka.Glavni koren se račva u mali broj bočnih korenova.Visina nadzemnog dela maka je 60–160 cm.Stablo je okruglog preseka, glatko sa sedećim sivozelenim listovima.Kruničnih listića ima četiri,bele su boje, a na osnovi krunice išarani svetlijom i tamnijom lila bojom.Plod je velika čaura, koja je iznutra podeljena u segmente.
Zrno je prehrambeni proizvod koji se upotrebljava u pripremanju testa, peciva itd. Presovanjem makovog zrna dobija se ulje. Zrele, suve čahure koje ostaju nakon vađenja semena, nezamenljiva su sirovina moderne farmaceutske industrije.
Mak se seje direktnom setvom;Može da se seje u jesen,najčešće u septembru ili na proleće(sto ranije),dubina setve 1-1.5 cm,razmak u redu 10-15 cm,a optimalni razmak u redovima 45 cm(oko 25 biljaka u m²).Posle setve zemljište treba povaljati,(nakon klijanja biljke prorediti).
Klijanje pod optimalnim uslovima traje 15 – 20 dana.Najbolja temperatura klijanja je 7 – 8 ºC, a minimalna 3 ºC. Najduže se mak nalazi u fazi lisne rozete (50–60 dana).Spoljašnji uslovi koji pogoduju biljci u ovom stanju su umereno kišovito vreme sa nižim temperaturama (10 – 15 ºC). Prelaskom u narednu fazu počinje izduživanje internodija i grananje stabla. Tada su potrebe za toplotom veće i najpovoljnije ako je srednja dnevna temperatura 18 – 19 ºC. U ovom stadijumu rasta maka potrebno je najviše vode i mineralnih.
Pravilna priprema zemljišta je veoma važna, jer bi u suprotnom moglo da se desi da biljke ne niknu.Mak je spreman za berbu kada su osusene glavice, tvrde, suve, tamnožute boje i kada ih protresete, čuje se seme u njima,nesme ostati vlazno(vlage treba biti око 10%).