Opis
OBAVESTENJE;ne garantujemo klijavost ove vrste(seme je dobro,od dobrih i zdravih biljaka ali su sanse za dobivanje biljaka iz semena ove vrste male).Na zahtev mnogobrojnih kupaca bez obzira na okolnosti, artikal je objavljen.
Prodaje se oko 50-100 semena (sitno seme).
Smilje je višegodišnji zimzeleni grm ,raste u visinu i do 60cm a odlično podnosi visoke temperature i sušu kao i zimu. Cvetovi šire topao, aromatičan miris sličan začinu „kari,Cvasti zadržavaju svoju žutu boju nakon cvetanja i sušenja, zbog čega su pod nazivom „besmrtno cveće“. Najbolje uspeva na osunčanim, kamenitim, krečnjačkim ili peskovitim podlogama, i pripada porodici Asteraceae. Smilje je prepoznatljivo po karakterističnim gustim grozdastim cvastima, sastavljenim od sitnih žutih cvetova čvrsto stisnutih jedan uz drugi, koji se nalaze na vrhu stabljika obraslih srebrnasto-sivim listovima.
Kao lekoviti deo koriste se suseni cvetili čitav nadzemni deo biljke u cvetu,Tradicionalno se CVET SMILJA koristi kao sredstvo za zaštitu jetrinog parenhima i detoksikaciju organizma. Primenu nalazi kod raznih bolesti poremećaja lučenja žuči i hronične upale žučne bešike, za stimulisanje lučenja žuči (jer deluje kao holeretik) .U narodnoj medicini cvet smilja se koristi kao sastojak čajnih mešavina za čišćenje krvi zbog njegovog povoljnog dejstva na lučenje žuči i enzima pankreasa, kao sredstvo za podsticanje cirkulacije krvi i limfe, kod artritisa i reumatizma, a takođe i kao sredstvo za razređenje bronhijalne sluzi i olakšanje iskašljavanja i dekongestije kod bronhitisa i sinuzitisa.
Posejano seme zalivati sto neznije(dok se ne pojave biljcice)
Setva,tokom cele godine plitko (1mm skoro na povrsini) u posudama,u pojedinacne,case,posude rasadjuju se biljke 8-10 cm.Mladi zasad poželjno je zalivati u fazi podizanja zasada kao i u početnoj fazi rasta biljaka, i ako smilje nema značajne zahteve za vlagom,Sadnja, se može obavljati(dobro ukorenjenih biljaka) u proleće u martu-aprilu ili na jesen tokom oktobra,na razmak 70 x 40cm..