Opis
Prodaje se oko 50 semena
Turski karanfil (Dianthus barbatus Red picotee) vrlo otporna biljka- kratkotrajna trajnica, predivnog mirisa. Cveta u proleće i rano leto nezno crveno-belim cvetovima na sunčanim i poluosunčanim mestima.Ova vrsta karanfila pravi je izbor za vašu baštu,treba obratiti pažnju na čupanje korova jer biljka ga ne podnosi.Posle precvetavanja biljka često potera bočne mladice koje možete razdvojiti od matične biljke i rasaditi po vrtu.
Da bi karanfil drugi put cvetao treba ga obrezati posle prvog cvetanja.
Seje se tokom februara i marta u zatvorenom prostoru,( seme mora prekriti tankim slojem supstrata da bi seme pre proklijalo.) a na otvorenom u toku aprila-maja meseca na dubini 0,5 cm.
Klija i niče za 10-tak dana(na 22°C), a rasađuje se na otvorenom(nakon opasnosti od mrazeva) na 20×15 cm.Presađivanje biljke na otvorenom se vrši u april-jun mesec pri tome treba paziti da zemlja bude rashladjena i prethodno obogaćena đubrivom,koje joj pomaze da se lepo razvije. Moze se rasadjivati i u žardinjere na otvorenom od maja.
Karanfil u vanjskoj sredini neće procvetati prve godine(vec u rano prolece naredne godine), kao što je to slučaj kod karanfila u saksiji. Kako bi Vaš karanfil uspeo na otvorenom, potrebno je da zemlja bude vlažna, a tlo hranljivo(karanfil voli peskovisto i zemljište sa kompozicijom ilovače).
Sejanje u saksijama i cvetanje iste godine.
Karanfilu izuzetno potrebna svetlost.
U februaru; uzgaja se iz semena koje se pospe po površini zemlje koja se nalazi u drenažnoj saksiji. Lagano se utisne u zemlju, zalije se blago i prekrije plastičnom folijom da bi se dobio efekat staklene bašte. Uz ovakav proces gajenja karanfila u kući u saksijama možemo da uživamo u njegovoj lepoti već prve godine.
Optimalna temperatura za razvoj karanfila je otprilike oko 15°C, prozračna i sa većim sunčevim intervalima. Naravno, treba napomenuti da karanfil nikako ne trpi niske temperature tako da temperatura od -2°C može potpuno uništiti biljku.